DOM POMOCY SPOŁECZNEJ "ETOLA" W RUDZIE PILCZYCKIEJ

Adres:

Dom Pomocy Społecznej "Etola" w Rudzie Pilczyckiej

Ruda Pilczycka

57 26-234 Słupia

Tel. (041)-391-21-12, (041)391-20-954

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dom Pomocy Społecznej "Etola" w Rudzie Pilczyckiej został utworzony w 1951 roku i aktualnie przeznaczony jest dla osób niepełnosprawnych intelektualnie.

Dom usytuowany jest w otulinie Przedborskiego Parku Krajobrazowego, na północnym krańcu powiatu koneckiego i Decyzją Wojewody Świętokrzyskiego z dnia 9 listopada 2007 r., znak: PS.II.9013/1-7/2007 wydano zezwolenie na prowadzenie Domu Pomocy Społecznej „Etola” w Rudzie Pilczyckiej na czas nieokreślony. Dom posiada 120 miejsc i jest domem pomocy społecznej stałego pobytu dla osób dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie.

Na program funkcjonalno-użytkowy placówki składają się pokoje mieszkalne dwu i trzyosobowe z pełnym węzłem sanitarnym, kaplica, sale pobytu dziennego, kuchenka pomocnicza, w której mieszkańcy przygotowują drobne posiłki, winda, sale rehabilitacyjne, jadalnia. Placówka posiada pełne zaplecze usługowe, nowocześnie wyposażoną kuchnię, magazyny, pralnię, pokoje pielęgniarek, pokój socjalny i gościnny. Budynek Domu jest bez barier architektonicznych. Dom realizuje program rehabilitacyjno-terapeutyczny. Mieszkańcy są pod stałą opieką psychiatryczno - psychologiczną. Dla każdego mieszkańca jest opracowany i realizowany indywidualny plan wspierania. Rehabilitacja odbywa się w dwóch formach stacjonarnej i wyjazdowej. W ramach terapii zajęciowej w Domu prowadzone są różne jej formy: zajęcia plastyczne, muzykoterapii, ergoterapii, biblioterapii, zajęcia kulinarne. Dom zapewnia ochronę dóbr osobistych oraz daje możliwość zachowania samodzielności i wyboru stylu życia, zgodnie z zasadami współżycia społecznego, zaspokajając niezbędne potrzeby: bytowe, społeczne i religijne. Zapewnia pomoc w czynnościach codziennego życia związanych z posiłkami, higieną pomieszczeń, higieną osobistą oraz wsparcie w sytuacjach trudnych życiowo przez wsparcie emocjonalne.

Zarządzeniem Nr 5/2018 Starosty Koneckiego z dnia 12 stycznia 2018 r. ustalono średni miesięczny koszt utrzymania mieszkańca w Domu Pomocy Społecznej "Etola" w Rudzie Pilczyckiej w wysokości 3.100,00 zł.