Treningi

Trening dbałości o wygląd zewnętrzny

Trening ma na celu nabycie wiedzy i umiejętności w zakresie utrzymania higieny całego ciała oraz estetycznego wyglądu. Uczestnicy podczas zajęć uczą się nowych zagadnień dot. w/w tematyki, a także wzmacniają i rozwijają już posiadane kompetencje. Tematyka obejmuje m.in. pielęgnację ciała, włosów i twarzy oraz higienę jamy ustnej. Uczestnicy dowiadują się jak dbać o siebie aby być zdrowym i pięknym. Omawiane zagadnienia przykuwają dużą uwagę naszych uczestniczek ale i panowie znajda dla siebie ciekawe informacje.

Trening nauki higieny

Kluczowym celem treningu jest kształtowanie odpowiednich zachowań prozdrowotnych. W trakcie zajęć uczestnicy pod okiem instruktora wypracowują właściwe nawyki higieniczne. Tematyka obejmuje zagadnienia takie jak: kąpiel całego ciała, obcinanie paznokci, higiena jamy ustanej i mycie rąk przed i po posiłku.

Trening samoobsługi i zaradności życiowej

Trening ma na celu rozwijanie samodzielności w codziennych czynnościach związanych z samoobsługą. Uczestnicy uczą się samodzielnie spożywać posiłki, ubierać się / rozbierać oraz załatwiać potrzeby fizjologiczne (obsługiwać spłuczkę w toalecie, korzystać z suszarki do rąk). Trening prowadzony jest codziennie, w zależności od potrzeb Uczestników.

Edukacja zdrowotna

Trening ma na celu wykształcenie u uczestników podstawowych nawyków związanych z dbaniem o swoje zdrowie. Tematem przewodnim zajęć jest bezpieczne i systematyczne zażywanie leków zarówno na terenie placówki jak i w warunkach domowych. Uczestnicy nabywają wiedzę z zakresu odpowiedniego przechowywania leków oraz ich działania i skutków ubocznych.

Trening umiejętności praktycznych

W ramach treningu uczestnicy nabywają wiedzę z zakresu prac domowych. Uczą się prania ręcznego oraz poznają zasady prania podstawowych materiałów tj. wełna, bawełna, jedwab czy skóra. Poznają domowe sposoby usuwania plam i silnych zabrudzeń. Tematyka treningu obejmuje także naukę prasowania, przyszywania guzików, powlekania pościeli i sprzątania mieszkania. Omawiane są także zagadnienia związane z segregacją surowców wtórnych oraz obsługą sprzętów gospodarstwa domowego. Uczestnicy poznają zasady doboru stroju adekwatnie do pogody i okazji. Uczą się także dobrych manier przy stole i zasad savoir vivre.

Trening gospodarowania własnymi środkami finansowymi.

Trening obejmuje naukę rozpoznawania nominałów pieniężnych. Zajęcia odbywają się z użyciem imitacji banknotów. Uczestnicy zapoznają się z cenami podstawowych artykułów żywnościowych i chemicznych. Uczą się samodzielnie sporządzać listę zakupów i ich kosztorys. Poznają wydatki związane z prowadzeniem domu – czynsz, opłaty oraz możliwości pomocy finansowej oferowane przez MGOPS. Trening obejmuje także zagadnienia związane z praca zarobkową. Uczestnicy poznają zasady dorabiania do rent ZUS oraz charakterystykę prac dorywczych i sezonowych.

W ramach treningu przekazywana jest także wiedza związana z edukacją matematyczną. W zależności od możliwości uczestników prowadzona jest nauka liczenia do 20/50/100 i wykonywanie operacji matematycznych na tych zbiorach.

Nauka obsługi komputera i Internetu.

Celem zajęć jest zdobycie podstawowych umiejętności z zakresu obsługi komputera oraz bezpiecznego korzystania z Internetu. Uczestnicy uczą się posługiwać programami tj. Word, Excel, przeglądarka zdjęć, windows media player. Nabywają wiedzę dotyczącą korzystania z popularnych przeglądarek internetowych. Poznają znane portale tj. youtube, google, wp, onet czy portale społecznościowe. Uczą się zakładać pocztę elektroniczną i korzystać z niej. Ważnym elementem jest bezpieczeństwo. Uczestnicy poznają podstawowe zasady BHP związane z obsługą komputera, a także reguły netykiety i niebezpieczeństwa czyhające na nich w sieci.

Trening umiejętności interpersonalnych i rozwiązywania problemów

Uczestnicy treningu poznają zagadnienia związane z komunikacją interpersonalną. Uczą się nawiązywać i podtrzymywać rozmowę. Zdobywają wiedzę na temat tego, jak w sposób otwarty i kulturalny prowadzić konwersację, jakie tematy poruszać, a jakich absolutnie unikać. Poznają sposoby na poznanie nowych przyjaciół. Uczą się współpracować w grupie i respektować zasady w niej panujące.

Ważnym tematem jest asertywność. Uczestnicy nabywają umiejętność odmawiania, wyrażania próśb, przyjmowania komplementów, reagowania na krytykę i opierania się presji grupy. Poznają swoje prawa i sposoby dbania o ich przestrzeganie.

Kolejnym zagadnieniem są emocje. Uczestnicy nabywają umiejętność rozpoznawania emocji kierując się mimiką twarzy, głosem i postawą ciała. Uczą się także kontrolować swoje emocje, zwłaszcza złość i strach. Poznają sposoby radzenia sobie ze stresem, zarówno te doraźne jak i długofalowe.

Uczestnicy podczas treningu lepiej poznają siebie, swoje mocne i słabe strony. Widzą co ich łączy z innymi ludźmi, a co ich wyróżnia. Dzięki temu budują adekwatny i pozytywny obraz swojej osoby.

Trening umiejętności spędzania czasu wolnego

Trening ma na celu nauczenie uczestników samodzielnego organizowania sobie czasu wolnego. Tematyka prowadzonych zajęć obejmuje różnorodne formy rozrywki i rekreacji. Uczestnicy korzystają z szeregu gier świetlicowych tj. piłkarzyki, szarady słowne czy gry planszowe oraz towarzyskich tj. kalambury. Trening uczy naszych podopiecznych rozwijania swoich pasji i zainteresowań dlatego zagadnienia na nim poruszane obejmują audiobooki, słuchowiska radiowe, filmy, pisanie i czytanie poezji lub powieści. W ramach zajęć uczestnicy poszerzają także swoją wiedzę z zakresu obchodzenia świąt, uroczystości i kultywowania tradycji.