WARSZTAT TERAPII ZAJĘCIOWEJ W KOŃSKICH

WARSZTAT TERAPII ZAJĘCIOWEJ W KOŃSKICH PRZY TWRP WSZECHNICA KONECKA

Warsztat Terapii Zajęciowej przy ZOZ w Końskich
Ul. Gimnazjalna 41b
26-200 Końskie
tel: (41) 390-22-52
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.wtz.powiat.konskie.pl

Podstawą prawną działania Warsztatu Terapii Zajęciowej jest Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 marca 2004 r. w sprawie warsztatów terapii zajęciowej (Dz. U. z dnia 15 kwietnia 2004 r., Nr 63, poz. 587).
Warsztat Terapii Zajęciowej jest placówką pobytu dziennego, w której uczestnik przebywa do 7 godzin dziennie.
Celem placówki jest rehabilitacja osób niepełnosprawnych w aspekcie zawodowym, społecznym, psychologicznym i medycznym. Cel ten jest realizowany poprzez ogólne usprawnianie psychofizyczne (rehabilitacja psychologiczna i lecznicza), rozwijanie umiejętności wykonywania codziennych czynności, przygotowanie do życia w środowisku społecznym (rehabilitacja społeczna), rozwijanie podstawowych i specjalistycznych umiejętności zawodowych umożliwiających podjęcie pracy zarobkowej (rehabilitacja zawodowa). Wspierany jest rozwój każdego uczestnika, poprzez objecie go indywidualnym programem rehabilitacji. Prowadzona jest także rehabilitacja ruchowa, która obejmuje kinezyterapię, zabiegi z fizykoterapii oraz zajęcia na basenie.
W WTZ funkcjonuje 6 pracowni: artystyczna z elementami informatyki,rehabilitacji, gospodarstwa domowego i zaradności osobistej, krawiecko-hafciarska, plastyczno-ceramiczna oraz przyrodniczo-ogrodnicza.
Podopieczni biorą także udział w zajęciach o charakterze edukacyjnym, kulturalno-oświatowym, rekreacyjnym i integracyjnym (prezentacja dorobku artystycznego na ogólnopolskich przeglądach i konkursach, zawody sportowe, wycieczki, wystawy, spotkania integracyjne)
Różnorodność form oddziaływań terapeutycznych, stwarza osobom niepełnosprawnym możliwość osiągnięcia maksymalnej sprawności psychicznej, fizycznej oraz społecznej.
Od 22.12. 2011 r. liczba uczestników WTZ w Końskich wynosi 30 osób.