Wydarzenia 2016

Wydarzenia 2016

Wigilia w PŚDS w Stąporkowie
W dniu 15 grudnia 2016r. odbyło się naszym domu uroczyste wigilijne spotkanie. Prace przygotowawcze trwały kilka dni. Uczestnicy ubierali choinkę, uczyli się kolęd ale przede wszystkim pichcili wraz z Panią Agnieszką świąteczne potrawy. W czwartek do wspólnego stołu zasiedli wszyscy uczestnicy, a także pracownicy placówki wraz z Panią Kierownik PŚDS i Panią Dyrektor PCPR w Końskich. Na stole królowały tradycyjne świąteczne potrawy – barszcz czerwony z pasztecikiem, pierogi z kapustą, śledzie, kompot z suszonych śliwek, a także łazanki i kluski z makiem. Nie zabrakło słodkich przysmaków, przygotowanych przez uczestników i ich rodziny. Stół zdobiły własnoręcznie zrobione stroiki – choinki, dekoracyjne butelki i świeczniki. Uczestnicy złożyli sobie nawzajem świąteczne życzenia i przełamali się opłatkiem.  Wspólne biesiadowanie i śpiewanie kolęd wszystkich wprawiło w świąteczny, wigilijny nastrój.


 

Finał konkursu „Moje Marzenia”
W dniu 12 grudnia 2016r. odbył się ósmy finał konkursu plastycznego pn. „Moje Marzenia”. Imprezę zorganizowano w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach. W konkursie wzięło udział 60 placówek  z terenu województwa świętokrzyskiego, które łącznie nadesłały aż 489 prac plastycznych. Komisja konkursowa nagrodziła pracę w trzech kategoriach: malarstwo, rysunek i grafika oraz inne formy artystyczne. Łącznie wyróżniono 36 prac. Jedną z wyróżnionych w konkursie osób była nasz uczestniczka – Sylwia Trzcińska. Pracę pt. „Taniec w kwiatach” wykonała z bibuły, aplikowanej na styropianie. Obraz był bardzo pracochłonny ale efekt był wart każdej minuty tej pracy. Zrobił wrażenie nie tylko na nas ale również na komisji konkursowej, co bardzo ucieszyło nie tylko Sylwię ale także wszystkich, którzy jej kibicowali. Nagrodzeni uczestnicy dostali pamiątkowe dyplomy, kosze słodyczy oraz przybory plastyczne.


 

Przegląd Twórczości Osób Niepełnosprawnych

2 grudnia 2016r. odbył się w Kielcach Przegląd Twórczości Osób Niepełnosprawnych. Podczas imprezy można było podziwiać artystów w czterech kategoriach: wokalnej, tanecznej, teatralnej i recytatorskiej. Do występu przed publicznością kwalifikowało się tylko pięciu wykonawców z każdej kategorii. Uczestnicy naszej placówki mogli zaprezentować swoje umiejętności aż w trzech z nich. Wokalistów reprezentował nasz najlepszy śpiewak Piotr Makuch, z piosenką „Magiczne słowa” Rafała Brzozowskiego. Kategoria taneczna to kolorowy układ z parasolkami do piosenki „Tańcząca w deszczu” zespołu Akcent w wykonaniu Justyny Polewana, Karoliny Bocheńska oraz naszych panów – Piotra Makuch, Daniela Sobczaka i Dawida Wieczorka. Kategoria recytacja to debiut Daniela Sobczaka, który mimo tremy świetnie poradził sobie z wierszem Juliana Tuwima pt. „Okulary”.
Przegląd był formą uczczenia Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Z uwagi na to doceniono wysiłek i talent wszystkich uczestników prezentujących swoje artystyczne umiejętności. Każdy z nich oprócz braw i satysfakcji otrzymał także kosz słodyczy.


 

„Zabawa Andrzejkowa”

29 października kilkunastu uczestników naszej placówki wybrało się do swoich kolegów z ŚDS w Skarżysku - Kamiennej na zabawę andrzejkową. Taniec, śpiew i zabawa w większy gronie bardzo przypadły wszystkim do gustu.
Dzień później, 30 października, Pani Beata zorganizowała dla wszystkich uczestników dyskotekę andrzejkową. Serwując hity muzyki disco, zadbała o to aby parkiet był zawsze pełny. Poczęstunek dla studzonych tańcem i śpiewem przygotowała pracownia kulinarna pod czujnym okiem Pani Agnieszki. Pyszne sałatki i ciasta szybko znikały ze stołu.
Tegoroczne Andrzejki były bardzo udane. Nasi uczestnicy, bez względu na miejsce i czas bawią się zawsze wyśmienicie ;-)


 

Druga Gala Piosenki Środowiskowych Domów Samopomocy woj. świętokrzyskiego
W dniu 9 listopada 2016r. tuż przed Świętem Niepodległości odbyła się II Gala Piosenki Środowiskowych Domów Samopomocy woj. Świętokrzyskiego. Ty razem, tematem była „Pieśń Patriotyczna”.  Na scenie w Sandomierzu zaprezentowały się placówki z całego województwa, w tym także nasz PŚDS ze Stąporkowa. Chór, w składzie Daniel Sobczak, Edward Marzec, Joanna Głażewska, Monika Bielecka, Justyna Polewana, Karolina Bocheńska i Andrzej Liwocha brawurowo wykonał „Rotę”. Każda placówka otrzymała pamiątkowy dyplom i puchar.
Celem konkursu było nie tylko rozbudzanie uczuć patriotycznych ale także społeczna integracja osób niepełnosprawnych i twórcza wymiana doświadczeń muzycznych, co na pewno się udało .
Patronat nad Galą objął m.in. Wojewoda Świętokrzyski i Marszałek Województwa Świętokrzyskiego.


 

21. Wielka Gala Integracji

W dniu 19 listopada 2016 r. odbyła się 21. Wielka Gala Integracji. Na miejsce imprezy wybrano Arenę Ursynów w Warszawie.  Gala jak co roku przyciągnęła tysiące widzów. Tradycyjne nie zabrakło na niej także naszych uczestników. Imprezę poprowadziła dwójka popularnych dziennikarzy i prezenterów telewizyjnych: Paulina Chylewska i Tomasz Wolny, a towarzyszył i im Piotr Pawłowski – prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji. Patronat Honorowy  nad Galą objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.
Podczas Gali zostały wręczone Medale Przyjaciel Integracji, które otrzymują osoby i instytucje działające na rzecz poprawy sytuacji osób niepełnosprawnych. W tym roku to wyróżnienie otrzymali: WALK, Urząd Transportu Kolejowego oraz TVP Sport. Rozstrzygnięto także konkursy: „Warszawa bez barier”, „Serwis www bez barier” oraz Aplikacja bez barier”.
Wieczór uświetniły koncerty znanych i lubianych grup muzycznych. Na scenie wystąpił zespół Video oraz Feel. Wszyscy jak co roku bawili się świetnie, ale Gala to nie tylko impreza rozrywkowa to także uświadamianie z jakimi barierami na co dzień spotykają się niepełnosprawni i uhonorowanie tych, którzy z nimi walczą.


 

„Na sportowo”
Październik rozpoczęliśmy na sportowo! Mimo nie najpiękniejszej pogody postanowiliśmy maszerować! Oczywiście w Światowy Dzień Marszu :D Zaopatrzeni w kije do Nordic Walking ruszyliśmy na spacer po kieleckiej Karczówce. Tydzień później, również w Kielcach rywalizowaliśmy w zupełnie innej dyscyplinie – boccia. Gra taktyczna, sprawnościowa i dająca dużo radości. Tym razem nie udało nam się zdobyć podium ale nie poddajemy się! W końcu praktyka czyni mistrza więc kto wie, może za rok to my będziemy mistrzami ;-)


 

Wycieczka do Centrum Nauki Kopernik
30 września br. Uczestnicy naszej placówki wybrali się do Warszawy. Celem było Centrum Nauki Kopernik. Otwarci na nowe doświadczenia i chłonni wiedzy czuli się tam jak ryba w wodzie. Duże wrażenie zrobiło ogniste tornado i koncert wysokich napięć. Co odważniejsi podjęli próbę uratowania się z tonącego statku lub krótkiego odpoczynku na łożu fakira. Sporo radości wywołały zmagania sprawnościowe tj. spacer z niesforną walizką, karuzela czy próba uniesienia samego siebie.  Kilku uczestników podjęło wyzwania logiczne. Ułożenie piramidy z kul czy sześcianu wielu przerosło ale emocji związanych z walką nikt im nie odbierze. Zjawiska fizyczne, eksperymenty chemiczne, zagadnienia związane z biologią czy geografią okazały się nie lada przygodą. Każdy zapamiętał coś innego ale wszyscy bawili się wyśmienicie.


 

Dzień Chłopaka w PŚDS w Stąporkowie
W dniu 29 września br. w Stąporkowie, społeczność PŚDS huczne świętowała Dzień Chłopaka. Nasi chłopcy tego dnia byli wręcz rozpieszczani przez swoje koleżanki. Dziewczyny złożyły Panom życzenia i zaprosiły na słodki poczęstunek. Torty robiły wrażenie już samym wyglądem ale jeszcze lepiej się je jadło ;-) Posileni dużą dawką cukru, wszyscy ruszyli w tany. Pani Beata zadbała o to aby każdy poczuł w sobie ducha tancerza. Panowie to ostatnich chwil szaleli na parkiecie. Tego dni długo nie zapomną.


 

Wojewódzkie Biegi Przełajowe Tokarnia

W dniu 12 września odbyły się wojewódzkie zawodowy w biegach przełajowych. Impreza odbyła się na terenie Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni koło Chęcin. Uczestnicy rywalizowali na dwóch dystansach – 400 i 800 metrów kobiet i mężczyzn. W zawodach startowali zarówno dorośli jak i dzieci. Największy sukces odniósł Tomasz Grzęda zajmując I miejsce na 400 metrów! Gratulacje Pozostali Uczestnicy, jako biegacze też pokazali się od dobrej strony. Większość z nic zajmowała czołowe miejsca w swoich wyścigach.
Organizatorem zawodów był Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych Start z siedzibą w Warszawie, a współorganizatorem jest Zrzeszenie Sportu i Rehabilitacji Start” w Kielcach.


 

VIII Rajd na Raty po Górach Świętokrzyskich – odsłona jesienna

Wrzesień to odsłona kolejnych etapów VIII Rajdu na Raty po Górach Świętokrzyskich. Tym razem nasi uczestnicy w towarzystwie kolegów z całego województwa mieli okazję zwiedzić zamek w Chęcinach. Ta pochodząca z przełomu XIII i XIV wieku budowla jest jednym za najbardziej znanych i charakterystycznych zabytków województwa świętokrzyskiego. Uczestnicy rajdu mieli okazję zwiedzić zarówno sam zamek jak teren wokół niego. Mogli poczuć się jak średniowieczni rycerze i damy dworu.
Ostatnim etapem rajdu było zwiedzanie zabytków Szydłowca tj.  Ratusz, Kościół św. Zygmunta oraz Muzeum Instrumentów Muzycznych mieszczące się w Zamku Odrowążów. Pogoda dopisała. Złota, polska jesień była miłym dodatkiem do pięknych widoków i atrakcji, które na długo zostaną w pamięci.
Organizatorem rajdu było Zrzeszenie Sportu i Rehabilitacji "START" -Kielce.


 

Spartakiada Osób Niepełnosprawnych „Golgota Świętokrzyska”.

W tym roku w sanktuarium Bolesnej Królowej Polski w Kazkowie zebrało się około 450 niepełnosprawnych, z 26 placówek z całego województwa świętokrzyskiego i mazowieckiego, aby wziąć udział w corocznej spartakiadzie pn. „Golgota Świętokrzyska”.  Zawody poprzedzone zostały koncelebrowaną mszą świętą dla wszystkich zgromadzonych, którą  odprawił ksiądz biskup Henryk Tomasik, ordynariusz diecezji radomskiej.
Uczestnicy imprezy rywalizowali w dyscyplinach  indywidualnych i grupowych, a ich opiekunowie zmagali się z triathlonem. W sumie rozegrano sześć konkurencji:   indywidualny rzut lotką do tarczy, indywidualny bieg na wózkach kobiet i mężczyzn, ringo, drużynowy turniej piłki nożnej oraz drużynowe przeciąganie liny. W klasyfikacji generalnej zwyciężyła i otrzymała puchar przechodni marszałka województwa świętokrzyskiego, drużyna Środowiskowego Dom Samopomocy w Starachowicach. Nasi uczestnicy też odnieśli sukces – indywidualnie w rzucie lotką do tarczy zwyciężył Paweł Kędzierski, któremu dzielnie kibicowali koledzy. Kolejne sportowe zmagania już za rok.


 

Wystawa w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach
31 sierpnia grupa naszych uczestników wybrała się na wystawę do Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach, gdzie zaprezentowano prace biorące udział w ogólnopolskim konkursie plastycznym pn. „Sztuka osób niepełnosprawnych”. Konkurs organizuje PFRON. Co roku wybierany jest nowy temat. Tym razem hasło przewodnie brzmi: „Gdy w sercu kwitnie muzyka”. W konkursie biorą udział uczestnicy naszej placówki. Swoje prace zgłosili m. in Paweł Kędzierski i Grzegorz Ślusarczyk. Panowie również odwiedzili wystawę, aby przekonać się z jakimi pracami przyjdzie im konkurować. Wyjazd na pewno będzie inspiracją do dalszych artystycznych poczynań, a my już trzymamy kciuki za chłopaków, bo lada moment dowiemy się, kto zwyciężył.


 

 Wyjazd rekreacyjny na Sielpię
Korzystając z letniej pogody, nasi uczestnicy w dniach 27-28 lipca wybrali się na rekreacyjny wyjazd do pobliskiej Sielpi. Czas spożytkowaliśmy aktywnie – spacerując po molo i ulicach wśród lasów, karmiąc kaczki, a także grając w ringo czy badmintona. Sielpia może pochwalić się piękną i dość dużą plażą, co z miłą chęcią wykorzystaliśmy, leżąc na kocykach i zażywając zarówno tych słonecznych jak i wodnych kąpieli. Kiedy wszyscy zgłodnieli, wybraliśmy się do pobliskiej kawiarni na pyszne gofry i kawę. Niektórzy z uczestników odwiedzają Sielpię często, inni byli tam po raz pierwszy od lat ale humor dopisywał wszystkim, tak jak pogoda w tych dniach.


 

Świętokrzyski Turniej Sportów Niezwykłych
25 czerwca na terenie siedziby Fundacji La Zebra w Krzcinie odbył się niezwykły turniej. Był niezwykły bo niezwykłe były konkurencje sportowe ale przede wszystkim niezwykli byli jego uczestnicy! Do rywalizacji przystąpiło sześć drużyn. W ich gronie znaleźli się także reprezentanci naszej placówki. Konkurencje obejmowały grę w darta, bule i przeciąganie liny. Każda rozgrywka budziła ogromne emocje, radość zwycięzców i sportową złość przegranych, choć przegranych tak naprawdę nie było. W tym turnieju każdy był zwycięzcą, każdy znalazł dal siebie idealną dyscyplinę. Zbyszek Małecki z sokolim wzrokiem był niezrównany w darta, Paweł Kędzierski próbował sił w bulach. Przeciąganie liny nam nie wyszło ale pewnie dlatego, że panowie zapatrzyli się na koleżanki, które z całych sił im kibicowały.
Pogoda była piękna, humory dopisały, atmosfera niezwykła jak na niezwykły turniej przystało. Kolejny może dopiero za rok, a nam pozostały tylko zdjęcia i wspomnienia.Pałacowe Spotkania Artystyczne w Rudzie Pilczyckiej
21 czerwca br. odbyły się jak co roku Pałacowe Spotkania Artystyczne. Organizatorem imprezy był Dom Pomocy Społecznej „Etola”. Tegoroczne spotkanie odbyło się pod hasłem „Aleja gwiazd”. Jak na gwiazdy przystało artyści na scenę wkraczali po czerwonym dywanie, wśród błysków fleszy. Naszą placówkę reprezentowało trzech uczestników. Solowy występ zaprezentowała Justyna Polewana, która wykonała utwór nie bagatela, bo „Być kobietą” Alicji Majewskiej. Następnie dołączyli do niej Piotr Makuch oraz Andrzej Liwocha, który jako barwne, nieco meksykańskie trio rozruszali całą publiczność piosenką zespołu Ich Troje „Zawsze z Tobą chciałbym być’. Humor podobnie jak pogoda tego dnia dopisywał wszystkim, bez wyjątku.VIII  Rajd na raty po Górach Świętokrzyskich
Uczestnicy naszej placówki, wzorem zeszłego roku wzięli udział w imprezie pn. Rajd na raty po Górach Świętokrzyskich. W minionym półroczu odbyły się 4 etapy. Pierwszy z nich to wyprawa przez Nową Słupię, Święty Krzyż i Hutę Szklaną. Kolejnym etapem był Sandomierz  - rynek, wąwóz Świętej Królowej Jadwigi i oczywiście rejs po Wiśle. Następnie uczestnicy rajdu mieli okazję odwiedzić Białogon, Brusznię i Karczówkę. Ostatnim etap w tym półroczu był iście górski. Rozpoczął się tradycyjnie w Kielcach, potem Kakonin i zdobycie najwyższego szczytu Gór Świętokrzyskich – Łysicy (611,8 m.n.p.m.). Każdy etap to inna przygoda, kosztująca wiele wysiłku ale… te widoki, zabytki, satysfakcja z pokonania własnych ograniczeń są warte wszystkiego.


 

„Kaziuki Koneckie”
13 czerwca na placu przy kolegiacie św. Mikołaja w Końskich odbyła się kolejna edycja Kaziuków Koneckich. Tegoroczna impreza rozpoczęła się od filmu, przybliżającego postać błogosławionego księdza Kazimierza Sykulskiego. Kaziuki Koneckie to także okazja do promocji naszego regionu. Mieszkańcy Końskich mogli spróbować regionalnych potraw, obejrzeć występy rodzimych grup artystycznych, a także zapoznać się z ofertą gmin należących do powiatu koneckiego i placówek, funkcjonujących na naszym terenie.
PŚDS w Stąporkowie także przygotował swoje stoisko. Zaprezentowaliśmy prace wykonane przez uczestników m.in. pastele, ceramikę, hafty i rzeźby. Przy stoisku dyżurowali nasi uczestnicy, którzy chętnie opowiadali o wytworach swojej pracy, a także o samej placówce. Z imprezy wszyscy wrócili w świetnych humorach.


 

IV Konkurs Tańca Osób Niepełnosprawnych w Sandomierzu
W dniu 8 czerwca w Sandomierzu odbył się IV Konkurs Tańca Osób Niepełnosprawnych. Organizatorem był tamtejszy Środowiskowy Dom Samopomocy. Honorowy patronat nad imprezą objął Marszałek Województwa Świętokrzyskiego pan Adama Jarubas oraz Wojewoda Świętokrzyski pani Agata Wojtyszek.
W konkursie wzięło udział 12 placówek, w tym nasza. Tancerze zaprezentowali się na scenie Katolickiego Domu Kultury im. świętego Józefa w Sandomierzu. Układy taneczne – solowe, w parach lub grupowe oceniało 4 – osobowe  jury, które na koniec wyłoniło trzech zwycięzców. Naszą placówkę reprezentowała Justyna Polewana. Zaprezentowała układ solowy do piosenki „Bara bara” Micheal Telo. Występ był bardzo energetyczny, a publiczność nagrodziła Justynę gromki brawami. Mimo, że nie udało się wywalczyć miejsca na podium, wszyscy wracali w dobrych humorach. Konkurencja była bardzo mocna, ale może w przyszłym roku, to my okażemy się lepsi.


XXV Festiwal Piosenki w Skarżysku – Kamiennej
8 czerwca w Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku - Kamiennej odbył się jubileuszowy, XXV Festiwal Piosenki. Imprezę zorganizował Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 2 w Skarżysku - Kamiennej. Honorowy patronat nad imprezą objął Starosta Skarżyski Jeży Żmijewski.
Na scenie MCK zaprezentowało się ponad dwadzieścia placówek z terenu województwa świętokrzyskiego. Uczestnicy śpiewali piosenki na żywo lub z playbacku. Repertuar był bardzo różnorodny, podobnie jak wykonawcy. Mieliśmy okazję oglądać zarówno  solistów, jak i zespoły, a także tancerzy towarzyszących śpiewakom. Naszą placówkę reprezentował Piotr Makuch, z piosenką „Aicha”, zespołu Magma. Piotrowi na scenie towarzyszyła Asia Skiba, która swoim pięknym tańcem wspomagała występ kolegi. Gościnnie, ze swoją artystyczną propozycją wystąpiły dzieci z Przedszkola Publicznego nr 12 z Oddziałami Integracyjnymi w Skarżysku - Kamiennej.
Na wszystkich artystów czekały drobne upominki oraz nagrody dla poszczególnych placówek.


 

Turniej Tenisa stołowego w Kielcach
W dniu 7 czerwca br. odbył się w Kielcach Turniej Tenisa Stołowego. Areną zmagań była sala sportowa Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2. Nasza reprezentacja była liczna, w kategorii męskiej wystąpili: Paweł Kędzierski, Paweł Mizerski, Robert Młynarczyk i Wiesław Zuchmański, a honoru dziewczyn broniły – Karolina Bocheńska i Sylwia Trzcińska. Walka była zacięta, a rywale świetnie przygotowani. Sukces odniosła Sylwia Trzcińska, zajmując II miejsce w swojej kategorii. W nagrodę otrzymała puchar i pamiątkowy dyplom. Nasz srebrna rakietka, choć szczęśliwa z wyniku, czuła jednak pewien niedosyt, w końcu była o włos od zwycięstwa.


 

III Mistrzostwa Środowiskowych Domów Samopomocy Województwa Świętokrzyskiego w Tenisie Stołowym.

W dniu 11.05.2016r. odbyły się III Mistrzostwa Środowiskowych Domów Samopomocy Województwa Świętokrzyskiego w Tenisie Stołowym. Organizatorem była Fundacja La Zebra i Środowiskowy Dom Samopomocy Fundacji La Zebra w Krzcinie.
Uczestnicy rywalizowali na Sali Sportowej Szkoły Podstawowej w Niedźwicach, w czterech konkurencjach:
-    grę singlową mężczyzn
-    grę singlową kobiet
-    grę deblową mężczyzn
-    grę deblową kobiet
Nasi uczestnicy wystartowali w trzech z nich – panie reprezentowała w grze singlowej Karolina Bocheńska, panów – Zbyszek Kusztal i Paweł Kędzierski. W grze deblowej mężczyzn nasza para Wiesiu Zuchmański i Paweł Mizerski zdobyli II miejsce. W nagrodę otrzymali medale i statuetkę . Gratulujemy!


 

XIV Festiwal Działań Artystycznych Osób Niepełnosprawnych w Staszowie.

 

W środę, 4 maja nasi uczestnicy mieli okazję wziąć udział w Festiwalu Działań Artystycznych Osób Niepełnosprawnych. Impreza odbyła się po raz XIV, a gospodarzem było miasto Staszów. Na miejsce tego wydarzenia wybrano Park Rekreacyjno-Sportowy „Zalew nad Czarną”. Festiwal zainicjował koncert w wykonaniu uczestników WTZ, ŚDS oraz stowarzyszeń i fundacji działających na terenie województwa świętokrzyskiego. Naszą placówkę rewelacyjnie reprezentował  Piotr Makuch z piosenką „Aisza” zespołu Magma. Imprezie towarzyszył kiermasz rękodzieła artystycznego, na którym niepełnosprawni artyści mogli zaprezentować swoje prace. Nasza placówka również pochwaliła się efektami pracy -  ceramiką, obrazami wykonanymi różnymi technikami, pracami z filcu oraz ręcznie szytymi maskotkami.

Organizatorem festiwalu był Staszowski Ośrodek Kultury.


 

Wojewódzki Turniej Boccia w Kielcach

W dniu 19 kwietnia 2016r. odbył się Wojewódzki Turniej Boccia. Impreza odbyła się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kielcach. Do rywalizacji stanęło 20 zespołów reprezentujących ŚDS-y z całego województwa, w tym przedstawiciele naszej placówki – Marysia, Karolina, Justyna i Paweł. Godziny treningów opłaciły się! Nasza drużyna zajęła I miejsce, a w nagrodę przywiozła do Stąporkowa złoty puchar oraz pamiątkowe medale! Gratulujemy!

Organizatorem imprezy było Zrzeszenie Sportu i Rehabilitacji START w Kielcach.


 

Śniadanie Wielkanocne

 W dniu 23 marca 2016r. odbyło się naszym domu uroczyste śniadanie wielkanocne. Uczestnicy już od poniedziałku z pomocą instruktora Agnieszki Borowieckiej  dzielnie przygotowywali w pracowni kulinarnej pyszny poczęstunek. W menu znalazł się żurek z kiełbaską, pasztet, sałatka warzywna oraz faszerowane jaja. Nie zabrakło także ciast i innych słodkości. Stół zdobiły własnoręcznie zrobione ozdoby – pisanki i stroiki, pełne kurczaków i wielkanocnych zajączków.  Uczestnicy złożyli sobie nawzajem świąteczne życzenia, a następnie zasiedli do wspólnego biesiadowania. Przy stole było gwarno i wesoło… jak zawsze ;)


Dzień Kobiet w PŚDS w Stąporkowie.

8 marca to Międzynarodowy Dzień Kobiet. W tym dniu w centrum uwagi są oczywiście kobiety – te młodsze i te starsze, blondynki i brunetki, matki, córki, pracowniczki, bez znaczenia! To także święto naszych pań – zarówno uczestniczek jak i instruktorów. Panowie, pod wodzą przewodniczącego placówki, jak co roku przygotowali dla swoich koleżanek i opiekunek drobne niespodzianki. Nie obyło się bez kwiatów – róże, tulipany, kto co lubi! Każda z pań dostała także uroczy, mały gadżet – breloczek. No i oczywiście życzenia, życzenia, życzenia! Szczęścia, radości, sukcesów, samych pogodnych dni oraz cierpliwości i mnóstwo serca dla swoich panów ;)

Dzień Kobiet to nie tylko kwiaty, życzenia i drobne upominki ale także czas na to aby pomyśleć o kobietach, ich potrzebach i roli jaką spełniają. Fajną okazja do takich refleksji okazał się wernisaż pod nazwą „Kolory kobiety”, zorganizowany przez MGOKiS w Stąporkowie. Uczestnicy mieli okazję podziwiać prace plastyczne, ukazujące różne oblicza kobiet.


 Zabawa karnawałowa w Tłusty Czartek

Tłusty Czwartek wypadł w tym roku w czwartek, 4 lutego. Tradycyjne w tym dniu aby zapewnić sobie szczęście należy zjeść co najmniej jednego pączka. A że szczęściu czasem trzeba pomóc… PŚDS w Stąporkowie sprezentował wszystkim uczestnikom w tym dniu pyszne pączki – z lukrem, z pudrem, jak kto lubi :D Pączki zniknęły bardzo szybko, bo w Tłusty czwartek nikt nie liczy kalorii.

Po śniadaniu, na którym oprócz pysznej zupy królowały oczywiście pączki odbyła się zabawa karnawałowa. Sala muzykoterapii zamieniła się tymczasowo w dyskotekę. Z sufitu zwisały balony, a z głośników płynęły taneczne rytmy. Parkiet szybko wypełnił się ludźmi. Każdy tańczył jak potrafił najlepiej – solo, w parach lub w kółeczku. Pani Beata, pełniąca rolę DJ’a zachęcała do zabawy przy cygańskiej i góralskiej muzyce. Uczestnicy podśpiewywali znane przeboje, a sala opustoszał dopiero na koniec dnia.


 

„Kolędujmy Wszyscy Wraz…”

W dniu 20 stycznia, już po raz dwudziesty Dom Pomocy Społecznej w Końskich „Cichy Zakątek” zorganizował wspólne kolędowanie pod hasłem „Kolędujmy wszyscy wraz”.  Kilkanaście zespołów zaprezentowało swój bożonarodzeniowy program artystyczny. Tradycyjnie, we wspólnym kolędowaniu wzięła udział także nasza placówka. Zespół „Cygańskie promyki” przygotował kolędy oraz wiersze tematycznie związane z Bożym Narodzeniem. Zespół akompaniamentem gitary wspomógł Bartłomiej Wołczyk.  Wszystkie występy były dopracowane w najdrobniejszych szczegółach. Publiczność bawiła się świetnie i chętnie nagradzała artystów gromkimi brawami.  Wszystkie występujące zespoły otrzymały gratulacje oraz pamiątkowe dyplomy i figurki aniołków z rąk Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Końskich Pani Barbara Krawczyk.

Po  występach wszyscy uczestnicy wspólnego kolędowania zostali zaproszeni na ciepły posiłek. Przy stole można było podzielić się z kolegami wrażeniami z występów i chwilę odpocząć. Zaraz po obiedzie rozpoczęła się impreza taneczna, która zintegrowała reprezentantów różnych placówek i natchnęła wszystkich pozytywną energią.