Aktualności PŚDS Stąporków

Aktualności Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Stąporkowie: 

 

 

Tłusty Czwartek

 W dniu 8 lutego w całej Polsce obchodzony jest Tłusty Czwartek. My, jako, że uwielbiamy wszelkie słodkości zawsze chętnie kultywujemy tę tradycję. Tego dnia w placówce były więc pączki, a właściwie mnóstwo pączków nadzianych marmolada i polanych bielutkim lukrem. Nikt się im nie oparł, każdy skosztował chociaż jednego. Pączek nie jest dietetycznym przysmakiem, dlatego te słodkie kalorie trzeba jakoś spalić, a my mamy sprawdzony sposób – tańce! Pracownia muzykoterapii pod wodzą Pani Agnieszki zorganizowała dla wszystkich karnawałowe, taneczne szaleństwo – były balony i świetna muzyka, a parkiet szybko zapełnił się amatorami tańca J Tańczyliśmy solo, w parch i grupami, śpiewając wspólnie znane przeboje. I tak właśnie powinno się obchodzić karnawał!

 

Galeria


   

Wojewódzki Przegląd Twórczości Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie pod nazwą "Mój talent"
DWIE PIERWSZE NAGRODY DLA UCZESTNIKÓW PŚDS W STĄPORKOWIE

W dniu 21 września br. odbył się w Kielcach Wojewódzki Przegląd Twórczości Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie pod nazwą "Mój talent"., nad którym patronat objął marszałek Adam Jarubas. W imprezie wzięło udział ponad 300 osób niepełnosprawnych z trenu całego województwa świętokrzyskiego. Uczestnicy rywalizowali w dwóch konkurencjach – wokalnej i plastycznej. Podopieczni naszej placówki dosłownie rozbili bank z nagrodami. Zdobyli I miejsca w obu kategoriach. Najlepszą wokalistą okazał się Justyna Polewana, która brawurowo wykonała utwór „Być kobietą”  z repertuaru Alicji Majewskiej. Z kolei Sylwia Trzcińska została laureatką I nagrody w kategorii plastycznej. Jej praca pt. „Bajkowa kraina”, wykonana kredkami pastelowymi zachwyciła jurorów. 
Dziewczyny mogły liczyć na  doping pozostałych uczestników naszej placówki, a po ogłoszeniu werdyktu duma przepełniała już wszystkich. Oby takich dni było jak najwięcej!

 

Zdjęcie 1   Zdjęcie 2   Zdjęcie 3   Zdjęcie 4


 

„EKO – TWÓRCZOŚĆ” czyli drugie życie odpadów


„EKO – TWÓRCZOŚĆ” to konkurs plastyczny, na szczeblu wojewódzkim, zorganizowany przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Kleczanowie. Konkurs miał na celu podniesienie świadomości ekologicznej osób niepełnosprawnych poprzez pokazanie im,  że nawet z tego co nazywamy odpadami można zrobić coś ciekawego. Uczestnicy mieli za zadanie wykreować własnego Ekostwora, używając do tego surowców wtórnych. 
Do konkursu przystąpiła nasza placówka. Ekostwora w dużej części stworzonego z plastikowych kubeczków wykonały – Joanna Skiba, Sylwia Trzcińska i Monika Bielecka. Dziewczyny za swoją pracę zostały docenione przez jurorów. Otrzymały pamiątkowy dyplom i statuetkę, a także nagrody rzeczowe m.in. grę w darta.

 

Zdjęcie 1   Zdjęcie 2   Zdjęcie 3   Zdjęcie 4   Zdjęcie 5 


 

                                                     „W kawiarence Zegarynka”  w finale Konkursu Filmowego!

W dniu 12 sierpnia odbył się przegląd finałowy Konkursu filmowego „Trening spędzania czasu wolnego w Środowiskowym Domu Samopomocy – filmoterapia organizacyjna”, prowadzonego przez Fundację La Zebra. Przegląd miał miejsce w sali MGOKiS w Koprzywnicy. Poza możliwością obejrzenia nagrodzonych filmów, dla uczestników imprezy udostępniona została wystawa plakatów, promujących nagrodzone produkcje.  Po wrażeniach artystycznych, przyszedł czas na poczęstunek zorganizowany przez ŚDS w Krzcinie. Uczestnicy posilili się pysznym bigosem i w dobrych humorach wymieniali opinie i wrażenia na temat obejrzanych filmów.
Wśród laureatów konkursu znalazła się także nasza placówka. Film fabularny pt. „W kawiarence Zegarynka” był jedną z pięciu finałowych projekcji. Projekt utrzymany jest w klimacie kina niemego. Niezapomniane kreacje stworzyli: Karolina Bocheńska, Marianna Szustak, Monika Bielecka, Grzegorz Ślusarczyk i Janusz Stępień. Uczestnicy wykazali się kreatywnością i dużym talentem komediowym. Plakat do filmu, techniką pasteli wodnych wykonał Paweł Kędzierski.

 

Zdjęcie 1   Zdjęcie 2   Zdjęcie 3   Zdjęcie 4 


 

                                         Nasi Uczestnicy – laureatami Konkursu Artystycznego!

Dnia 4 grudnia 2014 r. odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników VII  Konkursu Artystycznego „Moje Marzenia”, organizowanego przez ŚBRR. Na gali w Centrum Kongresowym Targów Kielce wręczono laureatom nagrody oraz pamiątkowe dyplomy. Wśród nagrodzonych znaleźli się Uczestnicy PŚDS w Stąporkowie.
Paweł Kędzierski odebrał nagrodę na za III miejsce w kategorii „Malarstwo” za  obraz zatytułowany „Tęsknota”. Praca wykonana została przy użyciu farb akrylowych. Powstała w pracowni artystycznej, pod kierunkiem Agnieszki Ściubeł.
Kolejnym laureatem konkursu jest Paweł Mizerski. Jego praca pt. „Dmuchawce, latawce, wiatr” wykonana techniką haftu matematycznego zdobyła III miejsce w kategorii „Inne formy artystyczne”. Paweł swoją pracę wykonał w pracowni krawiecko – gobeliniarskiej, pod okiem Katarzyny Karbownik.  
Laureatom gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

 

Zdjęcie 1   Zdjęcie 2   Zdjęcie 3   Zdjęcie 4   Zdjęcie 5   Zdjęcie 6   Zdjęcie 7

 

 

 

<<< Poprzednie aktualności   |   Strona 1   |   Strona 2   |   Strona 3   |   Strona 4   |   Strona 5 

 

 

Aktualności PŚDS Stąporków

 Aktualności Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Stąporkowie: 

 

 

 Prace ogrodnicze

Nadeszła wreszcie długo oczekiwana wiosna. Słonko grzeje, przyroda budzi się do życia, a my rozpoczynamy prace ogrodniczo – porządkowe przed naszą placówką. Grabienie liści, pielenie kwiatowych klombów i przycinanie gałązek to był nasz plan, a w wszystko to pod czujnym okiem Pani Eweliny ;-) Niektórzy dzięki pracy wśród pierwszych kwiatowych pąków odkryli w sobie dusze ogrodnika.  Jak tu nie zakochać się w wiośnie, skoro wokół jest tyle kolorów i piękna <3

 

Galeria


 

Aromaterapia w PŚDS

Aromaterapia czyli leczenie zapachami to metoda, którą od jakiegoś czasu praktykujemy w placówce. W pracowniach znajdują się specjalne dyfuzory, które rozpylają olejki eteryczne po całym pomieszczeniu. Unosząca się w powietrzu woń pomarańczy, bergamotki czy róży wpływa nie tylko na nasz nastrój ale także wspomaga zdrowie całego organizmu. I tak: 
na ciśnienie – lawenda, 
na zdrowe serce – róża, 
na koncentrację – cytryna i pomarańcza,
na stres i depresje – bergamotka,
na układ odpornościowy – olejek herbaciany

 

Galeria


 

 Śniadanie Wielkanocne

Wielkanoc to czas spotkań, wspólnych rozmów i biesiadowania przy świątecznym stole. Jak co roku usiedliśmy razem do uroczystego śniadania. Były wzajemne życzenia – zdrowia, szczęścia i radości oraz wspólne żarty i rozmowy.  Na stole królował biały barszcz z jajkiem i kiełbaską, sałatka warzywna, pasztet oraz mnóstwo słodkości. Świąteczną atmosferę tworzyły piękne wielkanocne stroiki i kolorowe pisanki wykonane przez naszych uczestników.

Wielkanoc to czas spotkań, wspólnych rozmów i biesiadowania przy świątecznym stole. Jak co roku usiedliśmy razem do uroczystego śniadania. Były wzajemne życzenia – zdrowia, szczęścia i radości oraz wspólne żarty i rozmowy.  Na stole królował biały barszcz z jajkiem i kiełbaską, sałatka warzywna, pasztet oraz mnóstwo słodkości. Świąteczną atmosferę tworzyły piękne wielkanocne stroiki i kolorowe pisanki wykonane przez naszych uczestników.

 

Galeria

 


 

  

Spektakl „Ania z Zielonego Wzgórza”

W dobie wirtualnej rzeczywistości i wszechobecnych multipleksów warto wybrać się czasem do teatru, bo nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu z aktorem! My wybraliśmy się do Kielc na sztukę "Ania z Zielonego Wzgórza".  Było to dla nas przepiękne doświadczenie - roztańczona, rozśpiewana i kolorowa historia bardzo przypadła nam do gustu.  A my obserwując spektakl poczuliśmy się jak w zupełnie innej epoce.

 

Galeria


 

Piwniczka Talentów”

W dniu 16 marca odbył się w Sandomierzu I Przegląd Talentów Osób Niepełnosprawnych pn. „Piwniczka Talentów”. Na scenie Domu Katolickiego zaprezentowało się 17 placówek z województwa świętokrzyskiego, w tym także nasi uczestnicy. Każdy mógł zaprezentować dowolny talent – śpiew, taniec, recytację czy umiejętności plastyczne. Nasi reprezentanci wystąpili w dwóch odsłonach – Justyna Polewana, w przepięknej białej sukni brawurowo wykonała piosenkę Moniki Brodki „Miał być ślub”, a Marianna Szustak, Monika Bielecka oraz Daniel Sobczak opowiedzieli o technice qullingu, prezentując przy tym swoje obrazy. Było pięknie, kolorowo i bardzo różnorodnie. Choć nie udało nam się zgarnąć pierwszego miejsca to i tak jesteśmy dumni z siebie i swoich talentów!

 

Galeria


 

Wystawa "Być kobietą.." w MGOKiS w Stąporkowie

Z okazji Dania Kobiet MGOKiS w Stąporkowie zorganizował wystawę prac plastycznych pt. "Być kobietą..". Przez kilka tygodni można było podziwiać prace lokalnych artystów, a także naszych uczestników: obrazy, rzeźby, grafik, prace wykonane qullingiem oraz z wykorzystaniem bibuły. Wszyscy oni poprzez swoją twórczość starali się odpowiedzieć na jedno zasadnicze pytania – co znaczy być kobietą?  Efekt piękny i różnorodny.  Jest co podziwiać, polecamy serdecznie.

 

Galeria 


 

Dzień Kobiet

Dziś 8 marca czyli Dzień Kobiet, a że kobiet u nas dostatek to świętujemy! Nasi Panowie stanęli na wysokości zadania, zresztą jak zawsze ;-) Panie dostały kwiaty – przepiękne róże i tulipany, a koleżanki słodkości i piękne, kolorowe bransoletki! Nie czarujmy się: kwiaty, czekoladki i biżuteria to coś co każda kobieta uwielbia więc nie ma się co dziwić, że panie były zachwycone! Życzenia dla wszystkich kobiet w imieniu wszystkich mężczyzn złożył przewodniczący placówki – Paweł Mizerski. Dziękujemy chłopcy. 

 

Galeria

 

 

 

<<< Poprzednie aktualności   |   Strona 1   |   Strona 2   |   Strona 3   |   Strona 4   |   Strona 5   |   

                                                                                                         Następne aktualności >>>

 

 

Aktualności PŚDS Stąporków

Aktualności Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Stąporkowie:

  

  

Biegi Przełajowe w Tokarni „Skansen 2018”

Ponad 100 osób stanęło na starcie biegów „Skansen 2018”. Uczestników podzielono na kategorie wg niepełnosprawności aby każdy miał  szanse rywalizować z równymi sobie. Trasa wyścigu wytyczona była w pięknym otoczeniu Parku Etnograficznego w Tokarni. Każdy z biegaczy dał z siebie wszystko. Był pot, śmiech i łzy. Radość ze zwycięstwa przeplatała się z niedosytem , bo każdy miał ambicje stanąć na podium. Nam się udało! Jacek Niewęgłowski wrócił ze złotym medalem. Srebro wywalczył Tomek Grzęda i Marysia Szustak, a Grzegorz Ślusarczyk zdobył brąz. Brawa i gratulacje należą się jednak wszystkim, bo każdy z zawodników zostawił na trasie całe swoje serce <3

 

Galeria


  

 Wojewódzki Przegląd Twórczości Osób Niepełnosprawnych “Mój Talent”

W tym roku, w Parku Etnograficznym Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni prawie 150 osób mogło zaprezentować swój talent. Byli to uczestniczy ŚDS-ów, WTZ-tów, stowarzyszeń i ośrodków szkolno –wychowawczych. Nie zabrakło także przedstawicieli naszej placówki. Piotr Makuch zaprezentował talent wokalny, wykonując piosenkę zespołu Lady Pank „Tańcz głupia, tańcz”. Na scenie towarzyszyły mu tancerki – Sylwia Młodawska i Wioleta Rozmus. Swoje plastyczne umiejętność pokazała Monika Bielecka. Obraz, wykonała ulubioną techniką czyli qullingiem. Wymaga ona wiele cierpliwości i ogromnej precyzji ale efekt jest wart włożonej pracy. Dla wszystkich, zarówno widzów jak i artystów przygotowano poczęstunek prosto z ogniska – pyszne kiełbaski. Organizatorem przeglądu było Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Aktywności Lokalnej Zielonka, a patronat honorowy nad wydarzeniem objął marszałek województwa świętokrzyskiego, Adam Jarubas.

 

Galeria


 

 Wycieczka do Kompleksu Świętokrzyska Polana

W czwartek, 5 lipca wybraliśmy się do pobliskiej miejscowości Chrusty, aby skorzystać z atrakcji jakie oferuje tamtejszy Kompleks Świętokrzyska Polana. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Oceaniki. Ponad 290000 litrów wody, ponad 500 gatunków zwierząt z 13 różnych biotopów z całego świata, oj zrobiło to na nas wrażenie. Wielbiciele morskich stworzeń mieli na co popatrzeć, a od naszej przewodniczki mogliśmy się dowiedzieć kilku ciekawostek na temat obserwowanych zwierząt. Kolejnym punktem na naszej liście był Park Miniatur Świętokrzysko, gdzie znajdują się kopie 20 obiektów będących największymi zabytkami naszego regionu. Podczas zwiedzania dodatkową atrakcją była możliwość skorzystanie z e-przewodnika, dzięki któremu mogliśmy poznać historię oglądanych zabytków, zamków i klasztorów.

 

 

Galeria

 


 

 

Biegi Przełajowe w Tokarni „Skansen 2018”

Ponad 100 osób stanęło na starcie biegów „Skansen 2018”. Uczestników podzielono na kategorie wg niepełnosprawności aby każdy miał  szanse rywalizować z równymi sobie. Trasa wyścigu wytyczona była w pięknym otoczeniu Parku Etnograficznego w Tokarni. Każdy z biegaczy dał z siebie wszystko. Był pot, śmiech i łzy. Radość ze zwycięstwa przeplatała się z niedosytem , bo każdy miał ambicje stanąć na podium. Nam się udało! Jacek Niewęgłowski wrócił ze złotym medalem. Srebro wywalczył Tomek Grzęda i Marysia Szustak, a Grzegorz Ślusarczyk zdobył brąz. Brawa i gratulacje należą się jednak wszystkim, bo każdy z zawodników zostawił na trasie całe swoje serce <3

 

Galeria


  

 Wojewódzki Przegląd Twórczości Osób Niepełnosprawnych “Mój Talent”

W tym roku, w Parku Etnograficznym Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni prawie 150 osób mogło zaprezentować swój talent. Byli to uczestniczy ŚDS-ów, WTZ-tów, stowarzyszeń i ośrodków szkolno –wychowawczych. Nie zabrakło także przedstawicieli naszej placówki. Piotr Makuch zaprezentował talent wokalny, wykonując piosenkę zespołu Lady Pank „Tańcz głupia, tańcz”. Na scenie towarzyszyły mu tancerki – Sylwia Młodawska i Wioleta Rozmus. Swoje plastyczne umiejętność pokazała Monika Bielecka. Obraz, wykonała ulubioną techniką czyli qullingiem. Wymaga ona wiele cierpliwości i ogromnej precyzji ale efekt jest wart włożonej pracy. Dla wszystkich, zarówno widzów jak i artystów przygotowano poczęstunek prosto z ogniska – pyszne kiełbaski. Organizatorem przeglądu było Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Aktywności Lokalnej Zielonka, a patronat honorowy nad wydarzeniem objął marszałek województwa świętokrzyskiego, Adam Jarubas.

 

Galeria


 

 Wycieczka do Kompleksu Świętokrzyska Polana

W czwartek, 5 lipca wybraliśmy się do pobliskiej miejscowości Chrusty, aby skorzystać z atrakcji jakie oferuje tamtejszy Kompleks Świętokrzyska Polana. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Oceaniki. Ponad 290000 litrów wody, ponad 500 gatunków zwierząt z 13 różnych biotopów z całego świata, oj zrobiło to na nas wrażenie. Wielbiciele morskich stworzeń mieli na co popatrzeć, a od naszej przewodniczki mogliśmy się dowiedzieć kilku ciekawostek na temat obserwowanych zwierząt. Kolejnym punktem na naszej liście był Park Miniatur Świętokrzysko, gdzie znajdują się kopie 20 obiektów będących największymi zabytkami naszego regionu. Podczas zwiedzania dodatkową atrakcją była możliwość skorzystanie z e-przewodnika, dzięki któremu mogliśmy poznać historię oglądanych zabytków, zamków i klasztorów.

 

Galeria


 

Pałacowe Spotkania Artystyczne w Rudzie Pilczyckiej 

20 czerwca jak co roku zawitaliśmy do Rudy Pilczyckiej na Pałacowe Spotkania Artystyczne. Tym razem impreza odbyła się pod hasłem "Ojczyzna moim domem". Na biało – czerwonej scenie Domu Pomocy Społecznej „Etola” wystąpili soliści, chóry i zespoły taneczne. Naszą placówkę reprezentował Piotr Makuch  z piosenką „Kocham wolność” zespołu Chłopcy w Placu Broni. Na scenie towarzyszyli mu Cezary Kitliński – dzielnie wymachujący flagą oraz Joanna Skiba i Wioleta Rozmus prezentujące układ taneczny z szarfami. Piękna pogoda i pyszne przekąski tworzyły przyjazną, piknikową atmosferę. 

 

Galeria

 

 

<<< Poprzednie aktualności   |   Strona 1   |   Strona 2   |   Strona 3   |   Strona 4   |   Strona 5   |   

                                                                                                          Następne aktualności >>>

 

 

 

Aktualności PŚDS Stąporków

Aktualności Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Stąporkowie: 

 

 

 Wojewódzkie Zawody w Tenisie Stołowym

W dniu 7 czerwca wybraliśmy się do Kielc na Wojewódzkie zawody w Tenisie Stołowym. Areną zmagań była sala sportowa Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych przy ul. Jagiellońskiej w Kielcach. Nasza palcówka w tym roku wystawiła męski skład. Panowie walczyli dzielnie, chwilami punkt za punkt, niestety nie udało się zdobyć miejsc medalowych. Mimo to jesteśmy z nich bardzo dumni, zwłaszcza z naszych debiutantów– Jacka Niewęgłowskiego i Krzysia Drosia, którzy pokonali tremę i zdecydowali się spróbować swoich sił w tym wymagającym bądź co bądź sporcie. Najwyżej w pucharowej drabince uplasował się Wiesław Zuchmański, gratulujemy ;-)

 

Galeria


 

II Turniej Sportów Niezwykłych

II Koprzywnickie Zmagania w Sportach Niezwykłych odbyły się 13 czerwca 2018r. Do rywalizacji stanęło blisko 150 uczestników ŚDS-ów oraz innych placówek zrzeszających osoby niepełnosprawne z terenu całego województwa świętokrzyskiego. W tym roku rozegrano wiele niezwykłych konkurencji  tj. cięcie piłą moja twoja drewna na czas parami, kopanie dołu w ziemi na czas, cymbergaj oraz bardziej klasyczne – warcaby i tenis stołowy. Na uczestników sportowych zmagań czekały także pyszne kiełbaski pieczone przy ognisku. Bawiliśmy się wyśmienicie, na pewno nie zabraknie nas w kolejnej edycji tego niezwykłego turnieju!

Koprzywnickie Zmagania w Sportach Niezwykłych były częścią projektu zakładającego organizację imprez popularyzujących aktywne formy spędzania wolnego czasu wśród różnych grup wiekowych pn. „Aktywne Świętokrzyskie”. Organizatorem imprezy była Fundacja La Zebra. 

 

Galeria


 

 

XII Spotkanie Integracyjne Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Masłowie

W dniu 4 czerwca wybraliśmy się do Masłowa na XII Spotkanie Integracyjne Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej. Na płycie lotniska ks. biskup Marian Florczyk odprawił uroczystą mszę świętą, w której uczestniczyły dzieci, młodzież i dorośli niepełnosprawni oraz ich rodziny i opiekunowie.  W Masłowie nie zabrakło delegacji z palcówek z całego województwa świętokrzyskiego, w tym także naszej. Każdy ośrodek zabrał ze sobą własnoręcznie wykonane przez niepełnosprawnych uczestników serce. Każda praca została nagrodzona uroczym pluszakiem.

Spotkanie w Masłowie karmi nie tylko dusze ale i ciało, dlatego po mszy wszyscy jej uczestnicy zostali zaproszeni do skosztowania pysznego swojskiego bigosu. Taki wspólny posiłek na trawie sprzyja integracji.

 

Galeria


 

XXVII Festiwal Piosenki w Skarżysku - Kamiennej

W dniu 17 maja br. odbył się XXVII Festiwal Piosenki w Skarżysku - Kamiennej. Na scenie Miejskiego Centrum Kultury wystąpili przedstawiciele 27 placówek zrzeszających osoby niepełnosprawne z terenu województwa świętokrzyskiego. Soliści, zespoły i grupy wokalne wykonywali piosenki znane i lubiane. Śpiewali zarówno „na żywo”, jak i z pełnego playbacku, naśladując swoich muzycznych idoli. Naszą placówkę reprezentował Piotr Makuch, który porwał publiczność swoim brawurowym wykonaniem hitu Budki Suflera pt. „Takie tango”. Na zakończenie festiwalu wszystkie placówki biorące udział otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz nagrody. Organizatorami imprezy byli: Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy Nr 2 oraz Miejskie Centrum Kultury w Skarżysku - Kamiennej. Festiwal odbywał się pod honorowym patronatem Starosty Skarżyskiego Jerzego Żmijewskiego.

Występ Piotra Makucha można obejrzeć na naszym profilu na facebooku. Poniżej link do występu: 

https://www.facebook.com/psdsstaporkow/videos/vb.1535817466712857/1869694533325147/?type=2&theater&comment_id=1869815676646366&notif_t=video_comment&notif_id=1526910338853772

 

Galeria 


 

 

 VI Mistrzostwa ŚDS-ów w tenisie stołowym

W dniu 11 maja br. odbyły się VI Mistrzostwa ŚDS-ów w tenisie stołowym. Areną zmagań była Szkoła Podstawowa im. Stefana Żeromskiego w Niedźwicach. Rywalizacja toczyła się w kilku kategoriach. My wystawiliśmy reprezentantów w grze singlowej i deblowej mężczyzn. Daniel, Krzysztof, Paweł i Wiesław walczyli dzielnie, jednak nie udało im się wejść do strefy medalowej. Nie tracimy jednak wiary w sukces, wracamy do treningów, a za rok puchar będzie Nasz ;-)

 

Galeria


 

Hipoterapia

W kwietniu dwukrotnie wybraliśmy do Ośrodka Jazdy Konnej ,,MAAG” w Kielcach, gdzie pod czujnym okiem wykwalifikowanego personelu poddaliśmy się hipoterapii. Konie pokochaliśmy od pierwszego wejrzenia <3 Jazda na nich była czystą przyjemnością, choć przyznamy, że już samo obcowanie z żywym stworzeniem w tak pięknych okolicznościach przyrody podziałało na nas kojąco!

 

Galeria

 

  

<<< Poprzednie aktualności   |   Strona 1   |   Strona 2   |   Strona 3   |   Strona 4   |   Strona 5   |   

                                                                                                          Następne aktualności >>>

 

 

Aktualności PŚDS Stąporków

 

Aktualności Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Stąporkowie:

 

 

 Wycieczka do Warszawy

19 października br. wybraliśmy się na wycieczkę do stolicy. Warszawa mimo jesiennej aury zdecydowanie da się lubić. Duże wrażenie zrobił na nas Port Lotniczy im Fryderyka Chopina. Startujące i lądujące samoloty możemy oglądać bez przerwy! Stare Miasto urzekło nas kolorowymi kamienicami i oczywiście warszawską Syrenką, a Łazienki przepięknym pałacem i parkowymi alejkami. Interesującym punktem wycieczki był cmentarz na Powązkach. To cudowne, klimatyczne miejsce, gdzie można oddać się zadumie. Po całym dniu spacerowania i zwiedzania wróciliśmy zmęczeni i totalnie zakochani w Warszawie <3

 

Galeria


 

III Ponadregionalny Festiwal Piosenki Podwórkowej w Częstochowie

25 października wybraliśmy się Częstochowy aby wziąć udział w III Ponadregionalnym Festiwalu Piosenki Podwórkowej, zorganizowanym przez Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Częstochowie. W Hali Polonia zgromadziło się ponad 600 osób z kilku województw. Do rywalizacji stanęło 29 zespołów czyli w sumie 200 osób reprezentujących ŚDS-y, WTZ-y, Ośrodki Szkolono – Wychowawcze, DPS-y i inne placówki zrzeszające osoby niepełnosprawne. Występy oceniało jury, w którym zasiedli m.in. dziennikarz Ireneusz Bieleninik, muzycy Janusz "Yanina" Iwański, Michał Rorat , Olek Klepacz czy aktorka Iwona Chołuj. Naszą placówkę znaną i lubianą piosenką pt. „Mydełko Fa” reprezentowali Piotr Makuch, Agnieszka Grochal, Cezary Kitliński, Wioleta Rozmus, Joanna Skiba, Daniel Sobczak oraz Marianna Szustak. Ich wykonanie spotkało się z miłym przyjęciem ze strony publiczności oraz jurorów J Wspólny taniec i śpiew i zabawa towarzyszyły wszystkim od pierwszego występu! Ponad to do dyspozycji uczestników festiwalu była fotobudka w której można było zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia. W Częstochowie byliśmy po raz pierwszy ale bawiliśmy się rewelacyjnie dlatego chętnie wrócimy tam za rok!

 

Galeria


 

Manufaktura Słodyczy w Kielcach

 

W minionym miesiącu udało nam się dwa razy odwiedzić kielecką Manufakturę Słodyczy, gdzie pod okiem instruktorów uczyliśmy się wytwarzać karmelki. Takie robienie cukierków to iście słodka robota ale najprzyjemniejsze jest pałaszowanie własnoręcznie przygotowanych smakołyków <3

 

Galeria


 

 Wycieczka do Krakowa

5 października br. roku udało nam się odwiedzić Kraków. Miasto piękne, zabytkowe także nasza wizyta też obfitowała w różne atrakcje. Jedną z ciekawszych była Manufaktura Czekolady, gdzie pod okiem specjalistów każdy mógł własnoręcznie wykonać tabliczkę czekolady, wg własnego przepisu. Było przy tym mnóstwo śmiechu i zabawy, a powstałe słodkości zostały szybko spałaszowane. Będąc w Krakowie nie można pominąć jego najpiękniejszych zabytków. Dlatego też odwiedziliśmy Stare Miasto, Dzwon Zygmunta, a także Wawel, gdzie spotkaliśmy ziejącego ogniem smoka. Kulminacją wycieczki był cudny i bardzo relaksujący rejs po Wiśle. Wieczorem, mimo zmęczenia absolutnie wszyscy wracali do domu w świetnych nastrojach.

 

Galeria


 

 Dzień chłopaka

27 września hucznie obchodziliśmy dzień chłopaka. Święto naszych panów jest dla nas jak co roku powodem do wspólnej zabawy. Impreza rozpoczęła się tradycyjnie od życzeń, które w imieniu wszystkich dziewczyn złożyły kolegom Justyna, Sylwia i Marianna. Następnie każdy z chłopaków otrzymał mały upominek w postaci kawy lub herbaty. Po uściskach i życzeniach zabawa ruszyła z kopyta. Wspólny taniec i śpiew trwał aż do przerwy kawowej, podczas której dziewczyny miło zaskoczyły chłopaków przynosząc im pyszne ciasteczka :)

 

Galeria


 

Rajd na Raty po Górach Świętokrzyskich

Bardzo lubimy zwiedzać i wędrować, dlatego jak co roku wzięliśmy udział w Rajdzie na Raty po Górach Świętokrzyskich. Etapów było sześć. Każdy inny i każdy ciekawy. Jedne wymagały żelaznej kondycji inne jedynie chęci do poznawania uroczych zakątków naszego województwa. Zwiedziliśmy kolejno: Kielce, a w nich Muzeum Narodowe i Muzeum Zabawek,  wspięliśmy się na Święty Krzyż, zawitaliśmy do Chęcin, Tokarni i klasztoru na Świętej Katarzynie, podglądaliśmy życie zwierzaków w mini ZOO „Leśne Zacisze” w Piotrkowicach i Wygwizdowie, a na koniec wkroczyliśmy do pięknego pałacu w Kurozwękach.  Pogoda była naszym sprzymierzeńcem, a dobre humory nie opuszczał nas na krok. Już nie możemy się doczekać kolejnych wędrówek.

 

Galeria


 

Spartakiada Golgota  Świętokrzyska w Kałkowie

7 września w Kałkowie odbyła się jubileuszowa, bo 10 już spartakiada osób niepełnosprawnych pn. Golgota Świętokrzyska. W zmaganiach wzięło udział blisko 550 osób z całego województwa. Imprezę rozpoczęła odprawiona przez biskupa Henryka Tomasika msza św. w kościele sanktuarium Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie. Zawodnicy rywalizowali w sześciu konkurencjach: indywidualny rzut lotką do tarczy, indywidualny bieg na wózkach, ringo, drużynowy turniej piłki nożnej, drużynowe przeciąganie liny oraz przygotowany specjalnie dla opiekunów triathlon magazyniera. W tym roku najlepszy był Dzienny Środowiskowy Dom Samopomocy Skarżysko-Kamienna ul. Zielna i to właśnie uczestnicy tej placówki otrzymali przechodni puchar marszałka województwa świętokrzyskiego. Brawa i gratulacje należą się jednak wszystkim, bo prawdziwym celem spartakiady nie jest zwycięstwo ale integracja społeczna osób niepełnosprawnych, w duchu współzawodnictwa i zdrowej rywalizacji sportowej.

 

Galeria

 

 

 

Strona 1   |   Strona 2   |   Strona 3   |   Strona 4   |   Strona 5   |   Następne aktualności >>>